○○ בייבי קליק | מציאת פרטנרים למטרת הורות משותפת ○○

כניסה

הורות משותפת או הפריה דרך תרומה של בנק הזרע – מה עדיף עבורך?הורות משותפת או הפריה דרך תרומה של בנק הזרע – מה עדיף עבורך?בנק הזרע.


במשך שנים רבות היה בנק הזרע הפתרון היחידי עבור זוגות שהתקשו להכנס להריון, נשים שבחרו להרות ללא זוגיות וזוגות חד מיניים של לסביות. בנק הזרע הוא מאגר שבו נאספות תרומות זרע ממספר רב של תורמים בשילוב נתוניהם הגנטיים. לפני ההפריה, עורך בנק הזרע בדיקה מתאימה כדי לוודא התאמה גנטית בין האם ותורם הזרע והאם יכולה לבחור תורם לפי התכונות הרצויות לה אך ללא זהותו (כגון: מראה חיצוני, שרות צבאי, השכלה, מוצא, הישגים, תחומי עניין וכולי). ברוב המקרים, כשלאם אין בעיות פוריות, סיכויי הקליטה של ההפרייה החוץ גופית ברחמה טובים והריון תקין מתחיל באחד מהניסיונות הראשונים. לגיל האישה הנתרמת יש כמובן חשיבות מכרעת לגבי סיכויי הקליטה. מחקרים בינלאומיים מצביעים על 20%-15% סיכויי לידה בכל מחזור בקרב נתרמות בגילאי 35-40 בהתאמה. ממוצע מחזורי הטיפולים הנדרשים להשגת הריון הינו בין 5 ל 7 טיפולים ובהתאם לכך מספר מנות הזרע שיש לרכוש. בשיטה זו, אין גישה לזהותו של תורם הזרע, כך שלאם ולילד לא יהיה קשר עם האב. אנונימיות התורם היא נקודה בעייתית. נשללת מהילד זכותו הבסיסית לדעת ולהכיר ביסודותיו הביולוגיים ולהשלים עם העדר דמות אב בגידולו ובחייו. סוגיה בעייתית נוספת הנגרמת מאנונימיות התורם היא תופעת האחים הביולוגיים של אותו התורם מכמה נתרמות שונות. התופעה נובעת מחוסר אכיפה ומעקב מצד משרד הבריאות ובנקי הזרע אחר כמות התרומות שכל תורם יכול להפיץ. מובן שזו לא הורות אידאלית, אבל אמהות מלאות רצון להיות הורים מפצות על החוסר באב והן גם יכולות להעשיר את עולם הילד בדמויות גבריות משמעותיות אחרות: בן זוג עתידי, דוד, סבא וכדומה.  

הורות משותפת.

הורות משותפת היא דרך לגיטימית נוספת להיות הורים, שתופסת תאוצה בשנים האחרונות. הורות אחרת מן הסוג הזה, מפגישה שני אנשים שחולקים את החלום להיות הורים ואת המחוייבות לעשות הכל לטובת הילדים, אבל אין בניהם קשר רומנטי. השותפות בהורות משותפת מבוססת על ידידות וכבוד הדדי ומסירות כהורים שהיא מעל הכל. היתרון הטבעי הברור הוא שלילד יהיו גם אמא וגם אבא, שהביאו אותו לעולם ברצון ובאהבה ולא אבא ביולוגי שהוא תורם עלום. בהתכנסות הזאת, בצורך להיות הורים לילדים, יש איכות מיוחדת כי שני ההורים באמת מוכנים ומחוייבים לעניין ואף אחד מהצדדים לא נגרר להריון ולהיות הורים לתינוקות מתוך לחץ זוגי או חברתי. היתרונות הבולטים: טובת הילד בראש ובראשונה, שותפות ומעורבות מלאה בגידול ובכך עזרה הדדית משמעותית זה לזו (מנטלית, נפשית וחומרית), חלוקת נטל האחריות ההורית באופן שווה, הסדרת הסכם עם תוקף משפטי מראש לתנאי ההורות, חוסר תלות במחוייבות זוגית והזדמנות שווה להתפתחות אישית (הנטל ההורי לא מתרכז רק אצל צד הורי אחד ומצמצם את פוטנציאל ההתקדמות האישי, כגון: השכלה נוספת, קריירה). יחד עם זאת, משפחה חדשה כרוכה במחוייבות מאוד גדולה ולכן חשוב שתהיה התאמה טובה בני שני ההורים. מה שעוזר לשמור על הורות משותפת גם בעיתות משבר הוא הסכם מקדים שנחתם בין שני הצדדים בנוכחות עורך דין, שיש לו גם תוקף משפטי. ההסכם מסדיר זכויות הורים ואת כל ההתנהלות סביב גידול הילד בכל תרחיש אפשרי, כך שבכל מקרה ינקטו הצעדים המיטיבים ביותר עם הילד.